Σελίδες

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018

ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ/ΤΡΟΥ: Ήττα στήν..παράταση...

Τήν ήττα άποκλεισμού στήν παράταση γιά τούς "8" τού Κυπέλλου γνώρισε ό Γηραιός τής δυτ. Κορινθίας άπό τήν Κόρινθο '06 (1-2). Ή ήττα αύτή πεισμώνει τήν όμάδα πού έχει μπροστά της νέες προκλήσεις..
Την «άγρια ομορφιά» του ποδοσφαίρου βίωσε με τον πιο εμφατικό τρόπο, ο Ήρακλή Ξυλ/τρου, αφού γνώρισε την ήττα στην παράταση από τήν Κόρινθο '06 μέ 1-2. Ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δυσαρεστεί τήν ομάδα τού Άλέκου Άλεξανδρή, η οποία είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε πολύ κοντά στήν διαδικασία
τών πέναλτυ απέναντι σε μία πανίσχυρη αντίπαλο. Όμως στο τέλος, η έλλειψη καθαρού μυαλού, καί τό τραγικό λάθος δύο άμυντικών καί τερματοφύλακα (110') έδωσαν τήν εύκαιρία στόν μέχρι έκείνη τήν στιγμή "άφλόγιστο" φόρ Μυριώτη νά πετύχει τό "χρυσό" γκόλ γιά τήν όμάδα του. Παράλληλα παρά τα αυστηρότατα σφυρίγματα σε βάρος της ομάδας τών πρασίνων άπό τόν ρέφερυ κ. Ψυχογιό, αλλά και ή ικανότητα των παικτών τής Κόρινθου '06, έστειλαν καταρχήν τον αγώνα στην παράταση και στη συνέχεια, κατάφεραν νά άξιοποιήσουν ένα τραγικό άμυντικό λάθος πού τούς χάρισε τήν πρόκριση στούς "8" τού θεσμού.       Ό Ήρακλής Ξυλ/τρου έχασε χθές Τετάρτη (5/12) μοναδική ευκαιρία να διεκδικησει μια πολύ μεγάλη πρόκριση στά πέναλτυ, κυρίως από δικά του λάθη. 'Ως όμάδα έβγαλε πολλή ενέργεια και δύναμη στον αγωνιστικό χώρο, κοίταξε στα μάτια μια ομάδα που είναι φτιαγμένη για τον τίτλο του πρωταθλητή, όμως προδόθηκε από τις μικρές λεπτομέρειες και έδωσε στήν Κόρινθο '06 τη δυνατότητα να αποδράσει με μια ανέλπιστη νίκη. Όπως συμβαίνει συχνά στο ποδόσφαιρο, κανείς αγώνας δεν τελειώνει πριν το τελευταίο σφύριγμα!                                                                             Στό σκόρ προηγήθηκε ή φιλοξενούμενη όμάδα στό (15') όταν σέ λάθος καταλογισμό φάουλ άπό πλάγια έξω άπο τήν περιοχή τών πρασίνων τού Ξυλοκάστρου ή μπάλα κόντραρε στό τείχος καταλήγοντας στά δίχτυα τού Κουρούμαλη (0-1). Ή ίσοφάρηση γιά τόν γηπεδούχο ήλθε λίγο άργότερα (27') όταν σέ παράλληλη σέντρα τού Άθανασούλη βρήκε σέ θέση βολής τον Καφαντάρη πού μέ σούτ άπό κοντά έγραψε τό 1-1. Τέσσερα λεπτά άργότερα (31') ό σκόρερ τών πρασίνων είχε κεφαλιά έντός περιοχής όπου ή μπάλα βρήκε τό όριζόντιο δοκάρι τής έστίας τού Καλογερή καί άπεκρούσθει στή συνέχεια. Άκόμη μία εύκαιρία γιά τόν γηπεδούχο στό (41') σέ κεφαλιά τού Διαμαντόπουλου ή μπαλα έφυγε μόλις άουτ άπό τό άριστερό δοκάρι τής έστίας τών φιλοξενουμένων. Στήν έπανάληψη παίχτηκε δυνατό ποδόσφαιρο άλλά κυρίως μέ φάσεις στό κέντρο τού γηπέδου μέ άποτέλεσμα νά όδηγηθούν ού δύο άντίπαλοι στήν παράταση. Τό πρώτο 15λεπτο έληξε άνευ γκόλ, ένώ στό β΄15λεπτο καί συγκεκριμένα στό (110')  ό Μυριώτης έκμεταλεύτηκε τό μπέρδεμα δύο άμυντικών καί τήν άστοχη έξοδο τού Κουρούμαλη καί μέ πλασέ χάρησε τήν πρόκριση στήν όμάδα του!1-2!!!                                                                                                                                                   Γιά τήν   διαιτησία τού κ. Ψυχογιού κρίνουμε ότι είχε λάθος σφυρίγματα έκατέρωθεν, άδικώντας κυρίως τόν γηπεδούχο.                                                                                                                              ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ/ΤΡΟΥ: Κουρούμαλης, Μαστρογιανόπουλος, Μιχαλόπουλος, Κουλάκης, Σακούρας, Ματθαιόπουλος, Καφαντάρης, Διαμαντόπουλος, Άθανασούλης, Πιλιαφάς, Γκίνης.                             Έπαιξαν έπίσης οί Καραγιάννης, Εύραιμόπουλος, Μανώλης, Μπάσα.                                                ΚΟΡΙΝΘΟΣ '06: Καλογερής, Τριμπόνιας, Μαγγίνας, Μαυρέλης, Βελισάρης, Τσατσόπουλος, Καμπιώτης, Μυριώτης, Κάπλατζης, Τζανέτος. Έπαιξαν έπίσης οί Βρενόζι, Δημητριάδης, Γκουριώτης