Σελίδες

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2019

ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ/ΤΡΟΥ: "ΚΑΘΑΡΙΣΕ" ΜΕ 3ΑΡΑ ΣΤΟ Β' ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Άναμφισβήτητα τό παιχνίδι άνάμεσα στόν Ήρακλή Ξυλ/τρου και τόν ΑΟ Ζευγολατιό συγκέντρωνε τό μεγάλο ένδιαφέρον τής 19ης άγωνιστικής στό πρωτάθλημα τής Α1 κατηγορίας.
Παρά τό τσουχτερό κρύο άρκετοί φίλαθλοι καί τών δύο όμάδων προσήλθαν γιά νά παρακολουθήσουν τό ντέρμπι. Ό γηπεδούχος παρουσιάστηκε άρκετά καλός σέ όλες τίς γραμμές του, καί έκμεταλευόμενος τήν έδραν του άπέναντι σέ μιά όμάδα όπως ό ΑΟ Ζευγολατιό- πού σέ ζορίζει είτε μέσα είτε έξω- ήρθε λοιπόν ή νίκη, μία νίκη άνετη πού πιστοποιεί τήν καλή λειτουργία-άπόδοση τής όμάδος γιά τήν συνέχεια καί κρατάει  ζωντανές τίς έλπίδες έως τό φινάλε τού πρωταθλήματος άφού ό στόχος φέτος τής όμάδας είναι μία θέση μέσα στήν τετράδα.
Άπό τό ξεκίνημα τού άγώνα ή όμάδα τών πρασίνων τού ξυλοκάστρου έδειξε τίς διαθέσεις της, πού δέν ήταν άλλες άπό τήν έπιτυχία ένός τέρματος. Τό α' 45λεπτο κύλισε δίχως γκόλ άν καί οί πράσινοι έχασαν δύο καλές εύκαιρίες μέ τούς Καφαντάρη καί Διαμαντόπουλο. Στήν έπανάληψη καί συγκεκριμένα στό 50' ό νεαρός Άθανασούλης πλαγιοκώπησε άπό δεξιά τήν άμυνα τών φιλοξενουμένων, μπήκε στήν περιοχή καί μέ ώραίο σούτ έγραψε τό 1-0! Άπό τό σημείο αύτό ό γηπεδούχος είχε τά ήνία τού άγώνα καί δημιουργούσε προυποθέσεις γιά ένα δεύτερο τέρμα, κάτι πού συνέβει στό 70' όταν ό Πιλιαφάς άπό τό ύψος τής περιοχής σούταρε δυνατά, ή μπάλα βρήκε τό όριζόντιο δοκάρι τής έστίας τού Καρατζάογλου καί στήν έπαναφορά πετάχθηκε πάλι ό Άθανασούλης καί μέ κεφαλιά έστειλε τήν μπάλα στά δίχτυα γράφοντας τό 2-0! Στό τελευταίο 5λεπτο ήλθε ή σειρά ένός τρίτου τέρματος αύτή τήν φορά άπό τόν Μανώλη πού είχε μπεί άλλαγή όπου μέ σούτ μέσα άπό τήν περιοχή έγραψε τό 3-0 πού ήταν καί τό τελικό άποτέλεσμα.
Μέ τήν νίκη αύτή ό Ήρακλής Ξυλοκάστρου πέρασε στήν 4η θέση τής βαθμολογίας!!
ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ: Κουρούμαλης Ήλ. Μαστρογιαννόπουλος, Μιχαλόπουλος, Κουλάκης, Σκούρας, Γκίνι, Καφαντάρης, Καραγιάννης, Άθανασούλης, Πιλιαφάς, Διαμαντόπουλος.
Έπαιξαν έπίσης οί Ματθαιόπουλος, Μανώλης, Μπάσα.
ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟ: Καρατζάογλου, Πολυδωρόπουλος, Φίλος, Παππάς Τ, Τσόγκας, Καλλίρης, Σακοδημήτρης, Καλλίρης Α, Νικολόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Καραγκούνης.