Σελίδες

Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2020

Ισοπαλο το ντερμπι στο Ξυλοκαστρο μεσα σε..διαμαρτυριες !

Δέν άνεειξε νικητή τό ντερμπι στό Ξυλοκαστρο άνάμεσα στόν Πανκαμαριακό και τόν Ήρακλή Ξυλοκάστρου πού έληξε 1-1.              Τό παιχνίδι είχε δύναμη, παθος, γερές μονομαχίες άλλά καί χαμένες εύκαιρίες ίδιαίτερα άπό τήν πλευρά τού τυπικά φιλοξενούμενου Ήρακλή πού παρουσλιασε δυναμισμό στό παιχνίδι του καί παθος γιά τήν νίκη.

Καί θά μπορούσε να τήν έχει πάρει άν ήταν λιγάκι πιό άποτελεσματικός στίς εύκαιρίες πού τού παρουσιάστηκαν. Τό μόνο άρνητικό σημείο τού άγώνα, ήταν οί λάθος άποφάσεις στό β' μερος ένός έμπειρου διαιτητή όπως είναι ό Παναγιώτης Κακριδής.
Σέ ότι άφορά τό άγωνιστικό μέρος ή όμάδα τών "πρασίνων" ήταν πιό καλή στήν μεγαλύτερη διάρκεια τού άγώνα, πού άν άξιοποιούσε τίς εύκαιρίες(σχεδόν τετ α τετ) τών Καφαντάρη (30') και Ταχιρά'ι' (35') θα μπορούσε να έχει προηγηθεί στό σκορ. Κάτι τέτοιο δέν έγινε και στό 43' ό Πανκαμαριακός προηγήθηκε στό σκόρ με τόν Άνδριανό έπειτα άπό κτύπημα κόρνερ ή μπάλα άπεκρούσθει άσθενώς καί ό Άνδριανός χρησιμοποιόντας (όπως φωνάζουν οί παικτες τού Ήρακλή) τό χέρι του με σούτ έγραψε τό 1-0. Μάλιστα δύο λεπτά άργότερα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο τέρμα άλλά ό Μυριώτης άπο καλή θέση σούταρε άουτ. Στήν έπανάληψη ό Ήρακλής μπήκε άποφασισμένος στόν άγώνα γιά άνατροπή καί πέτυχε να ίσοφαρίσει (65') με τόν νεοησελθόντα Κουρούμαλη Κ με σούτ μεσα άπο τήν περιοχή.(1-1). Στό 78' τού άγώνα ό διαιτητής Κακριδής δείχνει 2η κιτρινη στόν Κώστα Μανώλη με τό αίτιολογικό ότι καθυστέρησε να κτυπήσει πλάγιο..άν είναι δύνατόν! Παρά το γεγονός αύτό ό Ήρακλής συνέχισε να πιέζει καί στό 88' άπο καλή θέση ό Διαμαντόπουλος σουτάρει καί ή μπαλα καταλήγει κόρνερ άπο έπέμβαση τού  Γαρδούνη ! Στίς καθυστερήσεις τού άγώνα ό διαιτητής εφέυρε νεο φάουλ στόν Πιλιαφά στήν γραμμη τής μεγάλης περιοχής, ό όποίος σπρώχνεται άπο τόν Μυριώτη πού βρίσκεται πίσω του !! Τελικά τό φάουλ κτυπήθηκε και περασε άνεκμεταλευτο.
Συνοπτικά άν μια όμάδα άξιζε τήν νίκη αύτή ήταν ό Ήρακλής!
Διαιτησια: Όπως προανέφερα ό διαιτητής Κακριδής Πάνος άν καί έμπειρος στό β' μερος τά 'κανε μουσκεμα Λάθος άποφάσεις σέ πλάγια άουτ 3 φορές, λάθος στο να μιλάει με τούς παικτες, λάθος άποβολή, λάθος στό φάουλ τών καθυστερήσεων είς βάρος τού Πιλιαφά. Λάθος στά μαρκαρίσματα έπάνω στόν Καφαντάρη με σκληρά φάουλ. Μέ λάθη καί ό β' βοηθός, άντίθετα καλός ό α' βοηθός.
Πανκαμαριακός: Γαρδούνης, Καλύβας Π, Τακουμάκης (Κριτσάφι), Μπελεσιώτης (46' Ματθαιόπουλος Β), Νάκος, Άραβαντινός, Λέπουρι, Αθανασούλης, Μυριώτης, Ντά Κόστα (52' Καλύβας Κ), Κοντογιάννης Γ.
Ήρακλής Ξυλ/τρου: Κουρούμαλης Ήλ, Διαμαντόπουλος Α, Μανώλης, Κουρούμαλης Γ, Σκούρας, Σιετής (57' Κουρούμαλης Κ), Καφαντάρης Μ, Διαμαντόπουλος Γ, Γκίνις,(69' Ματθαιόπουλος Κ), Πιλιαφάς, Ταχιρά'ι'.