Σελίδες

Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2022

ΠΑΝΚΑΜΑΡΙΑΚΟΣ: Πολλα παράπονα για τήν διαιτησία Κεφιλη..

Ενα ματς γεμάτο απο γκολ, δοκαρια, πεναλτυ, σκληρά φάουλ, ενταση, διαμαρτυρίες, καί ασχημη διαιτησία ήταν ή αναμέτρηση Πανκαμαριακού - Ελλας Βέλου στό γήπεδο Ξυλοκαστρου. Ό γηπεδούχος έπαιξε με σθένος να κερδίσει, προκειμενου να βελτιώσει τήν βαθμολογική θέση του, εν οψη τών αγώνων play out, καί παράλληλα νά ικανοποιήσει τούς λιγοστούς φιλαθλους που προσήλθαν στό γήπεδο παρά τίς δυσμενεις καιρικες συνθήκες. Δυστηχώς δέν περίμενε να άντιμετωπισθεί τόσο άσχημα άπο τήν διαιτησία Κεφιλη (για τόν όποίον ύπεριφανευονται "καποιοι" ότι είναι έξελήσιμος..). Στό σκορ προηγήθηκε ό γηπεδούχος στό 1' λεπτό με κεφλιά τού Μυριωτη (1-0). Λίγο άργότερα (10') ένα σούτ τού Μελαμπιανακη έφυγε μόλις αουτ απο τήν εστία τού Τριαντάφυλλου. Ή φιλοξενουμενη μετά τό 15' ίσοροπησε τόν άγώνα, καί προσπαθούσε να βγάλει έπιθέσεις προς τήν έστία τού Αρχοντάκη. Στό 25' σέ μια σέντρα μελέ τού Ζάρκου έντός περιοχής διεκδίκησαν τήν μπαλα τέσσερις ποδοσφαιριστές (δυο απο καθε όμάδα, όπου παικτες του Βέλου σηκωνουν τά χέρια για...χέρι αμυντικου,ενω η μπαλα βρηκε κεφάλι, στήθος και απεκρουσθει. Ο διαιτητής με άνετη εύκολια κατακυρώνει πεναλτυ είς βάρος τους, δεχομενος σφοδρές διαμαρτυρτιες. Τελικα τό κτυπάει ό Χουσελάς καί ισοφαρίζει (1-1).  Ο Πανκαμαριακος συνεχίζει να πολιορκεί γιά ένα δεύτερο γκολκαί στό 38'σέ κενή έστία κεφαλιά τού Λέπουρι φεύγει άουτ πανω απο τό όριζοντιο δοκαρι. Ή πίεση συνεχίζεται απο τόυς παικτες τού Πανκαμαριακου όπου σέ δύο περιπτωσεις ζητά τήν εσχατη τών ποινων στό δίλεπτο 42'-44' (χερι και ανατροπη, χωρίς όμως ό διαιτητής να δίνει τίς παραβάσεις. Στήν επανάληψη ή όμάδα τού Βέλου ξεκινησε έχοντας τήν πρωτοβουλια τών κινήσεων καί ή όποία καρποφόρησε στό 60' περίπου παλι με τόν Παύλο Χουσελά σκορερ να κανει τό σκορ 1-2. Ομως ό γηπεδούχος δέν πτοήθηκε καί στό 65' με κεφαλια τού Μυριωτη έφερε τό σκορ στα ισα (2-2). Δέν προλαβε να...χαρεί τήν ισοφάρηση καί τρία λεπτά άργότερα ό διαιτητής δίνει έκ νέου νεο πεναλτυ στους φιλοξενουμενους σέ πεσιμο τού Χαουσελά έντός περιοχής. Νέες διαμαρτυριες, νεα καθυστέρηση, τελικα τό κτύπησε ό Φάνης Ζάρκος κανοντας τό (2-3). Απο τό σημειο αύτό τού άγώνα ό Πανκαμαριακος τά δίνει όλα για να φτάσει τουλαχιστον στήν ισοφάρηση. Οι παικτες τής φιλοξενουμενης όμάδος στό 80' σέ μία φάση έπιθεσης τών γηπεδουχων πού κερδιζουν κορνερ την "πεφτουν" πανω στόν αριστερό όπισθοφύλακα Εντιγκα καί τόν απειλουν με σπροξηματα χωρίς ό..ρέφερυ να δείξει ουτε "δειγμα" καρτας!! Ετσι φθάνουμε στίς καθυστερήσεις τού άγώνα όπου σέ έπιθεση τών γηπεδούχων ό Μυριωτης ανατρέπεται έντός περιοχής και ό διαιτητής άντί για πέναλτυ δινει κιτρινη για..θεατρο..?? Καί πρίν..ό άλεκτωρ λαλισει σφυριζει τήν λήξη τού άγώνα...

ΠΑΝΚΑΜΑΡΙΑΚΟΣ  Αρχοντακης, Λεπουρι Γ, Εντιγκα, Καλυβας, Τακουμακης, Μπάκας(65' Κριτσάφι), Ν' Ντουμι, Τρεκο, Μελαμπιανακης Λέπουρι Ε, Μυριωτης
ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ   Τριαντάφυλλος Β, Τριαντάφυλλος Σ, Κορρο (35' λ.τ. Κολιοπουλος), Παινεσης, Νάκο, Γιακουπι, Χουσελας Π, Μπουτσιουκος, Ζήσης, Ζάρκος, Μπέλος( 75' Καραγκουνης)
Παράπονα για τήν διαιτησια                                                                                                     Πολλα παράπονα από τήν διαιτησία τού Κεφιλή στόν αγώνα πρωταθλήματος με τήν Ελλάς Βέλου έξεφρασαν σύσωμοι  παράγοντες καί προπονητής τής όμάδας τού Πανκαμαριακού τόσο με τήν λήξη τού α' μερους όσο καί με τό σφύριγμα τής λήξης τού άγώνα πού βρήκε νικητρια τήν φιλοξενουμενη ομαδα (2-3).
Μάλιστα μετά τό τελικό σφύριγμα σύσωμοι παράγοντες τής όμάδας τού Πανκαμαριακού έλεγαν  Ειλικρινά δέν βρίσκουμε κατάλληλες λέξεις να περιγράψουν τά όσα έκανε ό διαιτητής Κεφιλής είς βάρος μας. Κατελόγισε δύο πεναλτυ έκ τών όποίων  τουλάχιστον τό ένα ήταν άνύπαρκτο (25'), σέ άντίθεση με έμάς όπου σέ δύο άνατροπές τού Μυριώτη (42', 92' ) καί χέρι έντός περιοχής (44') δέν έδωσε τίποτα!!! Θά σταθουμε στό τελευταίο πεναλτυ εις βαρος του Μυριωτη (92') όπου ό παικτης μας άνατρέπεται έντός περιοχής, ό διαιτητής πηγαίνει καί τού δείχνει κιτρινη για..θεατρο, καί έλευθερο για τόν τερματοφύλακα Τριαντάφυλλο.Εκεινος καθυστερεί δευτερολεπτα να σουτάρει τό έλεύθερο, του δείχνει απο μακρια κιτρινη για..καθυστέρηση, καί με τό κτύπημα τής μπαλας σφυρίζει τήν λήξη του άγώνα πρίν εκεινη ακουμπησει στό έδαφος!! Ακομη άποβάλει στίς καθυθστερήσεις τόν ποδοσφαιριστή μας Λέπουρι έπειδή παικτης τής άντιπάλου όμάδας στήν άρχή τών καθυστερήσεων έπεσε στό έδαφος και δέν σηκωνόταν για να κερδίσει χρόνο. Ο παικτης μας τον τράβηξε απο τό χέρι να σηκωθεί καί είδε τήν απ' εύθείας κοκκινη καρτα!! Λυπουμεθα πού με τέτοιες διαιτησίες θέλουν να πορευθούν στό πρωτάθλημα...>