Σελίδες

Κυριακή 8 Μαΐου 2022

Ποδαρικό με τό...άριστερό ό Τενεάτης

Ο πρωταθλητής Κορινθίας Τενεάτης Αθικιων μπήκε στούς άγώνες τών  μπαράζ ανοδου με τό..άριστερό κοντρα στήν πολύ καλή ΑΕ Μοσχάτου(β' Πειραια), ή όποία άνεδείχθει νικήτρια μέ σκορ 1-3.Ή όμάδα τού Δημήτρη Ποτήρη αίφνιδιάστηκε άπό τήν πολύ καλή  καί   άποτελεσματική άντίπαλον του, όπου καί βρέθηκε στό ήμίωρο να ήττάται με 0-2 άλλά καί να παίζει με 10 παίκτες λόγω άποβολής τού άμυντικού του Ποτήρη Γ πού ώς τελευταίος άμυντικός  άνέτρεψε έπιθετικό άντίπαλον του (28').                  Ή φιλοξενούμενη όμάδα εύτύχησε νά προηγηθεί νωρίς (7') μέ τόν Χαλβατζίου. Στό 32' διπλασίασε τά τέρματά της μέ τόν Θεοδοσίου 0-2, ένώ δύο λεπτά ένωρίτερα ή ΑΕ Μοσχάτου είχε δοκάρι σέ φοβερό σούτ τού Πάσαλίδη. Ετσι έληξε τό πρώτο 45λεπτο, με προηγούμενη τήν φιλοξενούμενη όμάδα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός τού παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με την ΑΕ Μοσχάτου επίσης να μένει με δέκα στο 62′, καθώς ο Σιδηρόπουλος αντίκρυσε την 2η κίτρινη κάρτα.Τελικά ό Τενεάτης μείωσε στο 84′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κατσίκα, που κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Τζωρτζάτου (1-2). όμως με γκολ του Νιζάμη στο 88′ ή φιλοξενούμενη ΑΕ Μοσχάτου “καθάρισε” την υπόθεση νίκη και έφυγε με τρεις πολύτιμους βαθμούς απο τό δημοτικό στάδιο Κορίνθου.
Διαιτήτευσε ο Αλιάγας(Δυτικής Αττικής).
ΤΕΝΕΑΤΗΣ ΑΘΙΚΙΩΝ(Δημήτρης Ποτήρης): Ταμπλάκου, Ποτήρης Ρ.(46′ Τζαναβάρας Γ.), Ποτήρης Γ., Μαρίνος, Παππάς, Κριάρας(66′ Αντωνίου), Λέκκας, Παπαχρήστου, Τσουμάνης(79′ Τζαναβάρας Ε.), Γκουριώτης(21′ λ.τρ. Βενετσάνος), Κάτσικας.
ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ(Άκης Τζουμερκιώτης)Κραβαρίτης, Σταύρου, Ξενιτόπουλος, Σόσαρι(80′ Λοϊζίδης), Τζωρτζάτος, Σιδηρόπουλος, Χαλβατζίου, Νιζάμης, Μητρόπουλος(90′ Τουφεξίδης), Πασαλίδης(72′ Παυλάκης), Θεοδοσίου.