Σελίδες

Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019

Ηρακλής Ξυλ/τρου - Πέλοπας 0-1

Σπουδαίο τρίποντο έπί τού Ήρακλή σημείωσε ό Πέλοπας Κιάτου καί πέρασε άλώβητος μέσα άπό τό Ξυλόκαστρο παραμένοντας στήν τρίτη θέση τής βαθμολογίας καί στό -6 άπό τήν κορυφή. Τό μοναδικό τέρμα πού έκρινε τήν άναμέτρηση σημείωσε ό Σταύρου μέ κεφαλιά έπειτα άπό κτύπημα κόρνερ τού Παπαβασιλείου στό 84' λεπτό. Νά σημειωθεί ότι καί οί δύο όμάδες παρουσιάστηκαν μέ πολλές άπουσίες λόγω τραυματισμών καί τιμωριών.

Στό α' μέρος ό γηπεδούχος Ήρακλής έλεγχε τόν άγώνα προσπαθώντας νά φθάσει σέ θέση βολής στό τέρμα τού Ριζά'ι' άλλά πότε ή βιασύνη στό τελείωμα τών φάσεων καί πότε οί καλή άντιμετώπηση τών άμυντικών τού Πέλοπα δέν άφηναν περιθώρεια έπιτυχίας. Μία σπουδία φάση γιά τόν γηπεδούχο  στό 35' όταν σέ σούτ τού Πιλιαφά άσθενής άπόκρουση τού Ριζά'ι' έτρεξε ό Καφαντάρης νά πάρει τό ριμπάουντ άλλά πρόλαβε ό πορτιέρο μέ δεύτερη προσπάθεια νά πιάσει τήν μπάλα πέφτοντας πάνω στά πόδια τού πράσινου έπιθετικού.
Δύο λεπτά άργότερα ό Μπούκης έγινε άναγκαστική άλλαγή λόγω τραυματισμού μέ τόν Μέμα.
Στό δεύτερο μέρος ό φιλοξενούμενος Πέλοπας είχε μία έλαφρά ύπεροχή, έβγαινε πιό συχνά στήν έπίθεση, χωρίς φυσικά νά κάνει τήν μεγάλη εύκαιρία. Στό 70' σέ έπίθεση τών πράσίνων τού Ξυλοκάστρου άπό άριστερά ό Τουμπανάκης έκανε σκληρό φάουλ έπί τού Καφαντάρη μέ άποτέλεσμα νά δεί τήν 2η κίτρινη-κόκκινη κάρτα τού διαιτητή Σεφέρη.
Κι ένώ όλα έδειχναν ότι τό παιχνίδι πάει γιά λευκή ίσοπαλία, στό 84' ό Πέλοπας κέρδισε κόρνερ πού κτύπησε άριστουργηματικά ό Παπαβασιλείου στήν καρδιά τής μικρής περιοχής όπου πετάχτηκε ό άμυντικός Σταύρου καί μέ κεφαλιά έστειλε τήν μπάλα στά δίκτυα τού Κουρούμαλη παρά τήν προσπάθειαν του 0-1 !
Τό...στραγάλι τού Σεφέρη μέ λάθη στόν πειθαρχικό έλεγχο.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ/ΤΡΟΥ: Κουρούμαλης, Μαστρογιαννόπουλος, Διαμαντόπουλος Α, Άναστασίου (80' Ματθαιόπουλος), Σκούρας, Δεσποτέλης, Καφαντάρης Μ, Διαμαντόπουλος Γ, Καρράς (65' Μπαρδούλης), Πιλιαφάς, Carro.
ΠΕΛΟΠΑΣ ΚΙΑΤΟΥ: Ριζά'ι', Σελλάς, Κακιούσης, Τουμπανάκης, Σταύρου, Παπαβασιλείου, Βράζος( 87' Μοντσέλι), Μπούκης (37' λ.τ. Μέμα), Παλαιογιαννίδης, Στρίφτης (75' Παύλου)