Σελίδες

Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016

ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ/ΣΤΡΟΥ: ΠΑΡ' ΟΛΙΓΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ!!!

Δέν θά είναι ύπέρβολή νά πώ πώς στό Ξυλόκαστρο καί παρά τίς άσχημες καίρικές συνθήκες, παίχθηκε τό καλύτερο μάτς τής άγωνιστικής άνάμεσα στόν γηπεδούχο Ήρακλή Ξυλ/τρου καί τήν Έλλάς Βέλου,άφού είχε πολλά γκόλ, φάσεις έπικίνδυνες, πάθος, δύναμη, καί φυσικά παρ' 'ολίγο ό γηπεδούχος νά κάνει τήν άνατροπή! Παρουσία λοιπόν 150 περίπου φιλάθλων, άφού ό καιρός ήταν βροχερός, οί δύο άντίπαλοι διεκδίκησαν έπί ίσοις όροις τήν νίκη καί τούς τρείς βαθμούς, μέ ίδιαίτερο πείσμα καί πάθος, παίζοντας έξοχο ποδόσφαιρο, καί φυσικά αύτό είχε ώς άποτέλεσμα νά χορτάσει τό φίλαθλο κοινό γκόλ καί φοβερές μονομαχίες!
Τό παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά άπό τούς δύο άντιπάλους μέ τόν γηπεδούχο νά δείχνει έξ άρχής τίς προθέσεις του γιά νίκη. Έτσι πρίν καλά-καλά συμπληρωθεί τό πρώτο 10λεπτο οί "πράσινοι" προηγήθηκαν στό σκόρ (9') μέ διαγώνιο σούτ τού Λεπούρι ύστερα από έξοχη άσίστ πάσα τού Άλούσι 1-0. Ό γηπεδούχος παρά τό ύπέρ του τέρμα πίεζε γιά ένα δεύτερο γκόλ, είχε μία καλή εύκαιρία στό 14' μσέ ένα σούτ άπό τό ύψος τής περιοχής πού μπλόκαρε ό Μητσόπουλος, άλλά στό 23' ήλθε άναπάντεχα ή ίσοφάρηση μέ κτύπημα φάουλ 1-1!  Τρία λεπτά άργότερα ό Λέντερης γιά τήν Έλλάς Βέλου έκανε τό σκόρ 1-2 μέ ώραίο πλασέ, ένώ μετά δύο λεπτά  ό Άτάρι μέ άνάποδο ψαλίδι αύξησε τό σκόρ σέ 1-3 παρά τήν προσπάθεια τού Κουρούμαλη!! Όμως ό Γηραιός τού Ξυλοκάστρου δέν πτοήθηκε άπό τό είς βάρος του άποτέλεσμα, βγήκε στήν έπίθεση καί στό 35' σέ άνατροπή τού Άνδρέα Πιλιαφά κέρδισε πέναλτυ, τό κτύπησε εύστοχα ό Μιχάλης Καφαντάρης κάνοντας τό σκόρ 2-3, μέ τό όποίο έκλεισε τό α' μέρος. Στήν έπανάληψη καί μετά τό ένακτήριο λάκτισμα, οί "πράσινοι βρέθηκαν στήν έπίθεση κέρδισαν φάουλ άπό δεξιά, τό κτύπησε ό Πιλιαφάς, καί ό Καφαντάρης μέ πλασέ ίσοφάρησε σέ 3-3 μέσα σέ άποθεωση!! Στό 67' ό σκόρερ τών πρασίνων Καφαντάρης χάνει σπουδαία εύκαιρία νά πετύχει γκόλ μέ τόν Μητσόπουλο νά κάνει άστοχη έξοδο! Όμως καί ή Έλλάς Βέλου είχε ένα σούτ τού Λέντερη στό 75' νά άποκρούει θετικά ό Κουρούμαλης, όπως καί ένα σούτ τού Πιλιαφά στό 80' πού μπλόκαρε ό τερματοφύλακας τού Βέλου. Τελικά τό μάτς έληξε μέ τίς δύο όμάδες νά μοιράζονται βαθμούς καί έντυπώσεις! Ή διαιτησία τού Κεκερή ήταν σέ γενικές γραμμές καλή.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛ/ΤΡΟΥ(Κολιμάδης) Κουρούμαλης Ήλ, Μστρογιανόπουλος, Καλύβας, Κουρούμαλης Γ, Κουλάκης, Κακογιάννης, Καφαντάρης Μ, Άλούσι, Λεπούρι, Πιλιαφάς Άνδ, Παπαδημητρίου.
ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ (Καρσιώτης Γ)Μητσόπουλος Μ, Πολυδωρόπουλος, Κόρρο,Σούλι Ά, Νάκος, Ρούπας, Δουβής, Άταρι, Ζάρκος Φ, Λέντερης. Έπαιξαν έπίσης οι Κακαβελάκης, Άγγελόπουλος.